• Jūs esate čia:
 • Pradžia
 •  > 
 • Naujienos
 •  > 
 • Inovatyvi ir greita tuberkuliozės diagnostika su QuantiFERON TB Gold Plus – naujos kartos tuberkuliozės tyrimu

Inovatyvi ir greita tuberkuliozės diagnostika su QuantiFERON TB Gold Plus – naujos kartos tuberkuliozės tyrimu

Naujiena

Tuberkuliozė – tai oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kuria užsikrėtus padariniai gali būti pražūtingi, ypač vaikams. Kitaip nei manoma, ši liga nėra tik asocialių asmenų susirgimas – nuo jos neapsaugotas niekas, nes tuberkulioze galima užsikrėsti bet kurioje viešoje vietoje – gatvėje, viešajame transporte, parduotuvėje ir pan.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug 1/3 pasaulio gyventojų (apie 2 mlrd.) yra užsikrėtę tuberkuliozės mikobakterijomis. Lietuvoje sergamumas tuberkulioze pastarąjį dešimtmetį pasiekė epidemijos mastą.

Remiantis Nacionalinio sveikatos centro bei Užkrečiamųjų ligų ir Aids centro informacija, nuo 2014 m. Lietuvoje sparčiai didėja tuberkulioze susirgusių vaikų skaičius, o atsparios vaistams tuberkuliozės gydymo rezultatai – prasčiausi Europos Sąjungoje. Pernai Lietuvoje registruotas 71 tuberkulioze sergantis vaikas, 2016 m. – 69, 2015 m. – 58, 2014 m. – 38.

Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenims, daugiausiai tuberkuliozės atvejų tenkančių 100 tūkst. vaikų 2016 m. registruota Rumunijoje (19,4), Bulgarijoje (12,6) ir Lietuvoje (11,4).

Pastaraisiais metais Europos Sąjungoje atsparios vaistams tuberkuliozės atvejų skaičius mažėja, tuo tarpu Lietuvoje išlieka stabilus. Mūsų šalyje šios TB formos išgydymo rezultatai prasčiausi visoje Europos Sąjungoje, gydymo sėkmės rodiklis siekia vos 11 proc.

Oro lašeliniu būdu užsikrėtus tuberkuliozės mikrobakterija galima susirgti:

 • aktyviąja tuberkuliozės forma, kai pacientas jaučia simptomus (sunkus kosulys, karščiavimas, skrepliavimas ir kt.) ir gali užkrėsti kitus žmones;
 • latentine arba lėtine tuberkuliozės forma, kai pacientas jokių simptomų nejaučia, negali užkrėsti aplinkinių, tačiau tuberkuliozės infekciją turi.

Lėtinės tuberkuliozės infekcijos nerodo nei plaučių rentgenograma, nei bakteriologiniai tyrimai.

Lėtinės tuberkuliozės atveju tuberkuliozės infekcija yra „inkapsuliuojama“, tarsi uždaroma į sarkofagą, ir jokie ligos simptomai nepasireiškia.

Nusilpus imunitetui, lėtinė tuberkuliozė gali virsti aktyviąja. 10 proc. lėtinės tuberkuliozės atvejų virsta aktyvia tuberkulioze, todėl nustatyti, ar žmogus yra lėtinės tuberkuliozės nešiotojas – labai svarbu:

 • Lėtinė tuberkuliozė lengviau išgydoma, nei aktyvi.
 • Lėtinės tuberkuliozės gydymas ženkliai sumažina aktyvios tuberkuliozės išsivystymo riziką.
 • Aktyvi tuberkuliozė vaikui dažniausiai būna mirtina, suaugusio žmogaus išgyvenamumas – 50 proc.
 • Net jei žmogus kūdikystėje buvo skiepytas nuo tuberkuliozės BCG vakcina – jis gali užsikrėsti tuberkulioze, nes BCG vakcina yra skirta apsaugoti kūdikius, tačiau ilgalaikis imunitetas neišsivysto.

Pasaulio sveikatos organizacija lėtinės tuberkuliozės diagnostikai rekomenduoja IGRA tyrimą – Quantiferon TB Gold Plus.

Šis tyrimas yra skirtas lėtinei tuberkuliozei nustatyti, sudėtingiems atviros tuberkuliozės atvejams diagnozuoti, o taip pat tuberkuliozės protrūkių metu – asmenų, turėjusių kontaktą su atvira tuberkulioze sergančiais žmonėmis greitajai profilaktinei diagnostikai atlikti.

QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimas taip pat žinomas IGRA testo (angl. Interferon–Gamma Release Assays) pavadinimu.

Kaip tyrimas veikia?

Paciento kraujo ėminys imamas į specialų mėgintuvėlį, padengtą bakterijų, sukeliančių tuberkuliozę (Mycobacterium tuberculosis) baltymais. Jei pacientas turi tuberkuliozės infekciją, tyrimo metu kraujyje cirkuliuojantys T limfocitai susijungia su Mycobacterium tuberculosis baltymais ir išsiskiria specifinis baltymas gama interferonas. QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimas yra ypatingai tikslus ir specifiškas.

Tyrimo metu taip pat išmatuojamas atsakas į skirtingas limfocitų grupes ir nustatoma, kokia tuberkuliozės forma serga pacientas. Naujausių tyrimų duomenimis, CD4+ limfocitų aktyvumas padidėja pacientui sergant lėtine tuberkulioze, o CD8+ limfocitų – sergant aktyviąja tuberkuliozės forma ir gali būti siejamas su neseniai įvykusiu užsikrėtimu.

Pagal tai, infekcija atviroji ar lėtinė, gydytojas paskiria tolesnį gydymą.

Kuo pasižymi QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimas?

 • Tai tiksliausias lėtinės tuberkuliozės diagnostikos tyrimas – moksliniais tyrimais įrodyta, kad jo tikslumas siekia net 98 proc.
 • Tuo tarpu šiuo metu Lietuvoje įprastai taikomo, prieš daugiau nei 100 metų sukurto MANTU tyrimo tikslumas yra vos 41 proc.
 • QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimą lengva atlikti, tereikia paciento kraujo ėminio.
 • Ypatingai greitai gaunami rezultatai.
 • Nereikia antro vizito pas gydytoją.
 • Tyrimas yra standartizuotas ir turi kokybės kontrolę.
 • Tyrimo rezultatų neiškreipia BCG vakcina, kuria skiepijami visi naujagimiai Lietuvoje.
 • Priimtinesnis ir efektyvesnis vaikų tuberkuliozės diagnostikai.

 

Tikslus vaikų ištyrimai – ypatingai svarbu 

Vaikai dar neturi pilnai susiformavusio imuniteto, todėl tuberkuliozė jiems ypatingai pavojinga ir dažniausiai mirtina. Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomenduoja tuberkuliozės diagnostikai atlikti IGRA testu vadinamą QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimą, leidžiantį tiksliausiai įvertinti, ar vaikas yra užsikrėtęs tuberkulioze.

Šiuo metu Lietuvoje visiems 7 m. vaikams privaloma tvarka yra atliekamas valstybės finansuojamas MANTU tyrimas, kai į vaiko paodį suleidžiama tuberkulino ir stebima vaiko odos reakcija. Tačiau tėvai neretai renkasi tirti vaikus kol kas valstybės nefinansuojamu, bet Lietuvoje plačiai atliekamu ženkliai tikslesniu tyrimu QuantiFERON–TB Gold Plus. Šį tyrimą rekomenduojama atlikti ir pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos Vaikų tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo gaires Vaikų tuberkuliozės algoritmas, jei vaikas yra vakcinuotas nuo tuberkuliozės. Šeimos gydytojui, vykdančiam vaikų tuberkuliozės patikrą, galima pristatyti QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimo atsakymą, vietoje Mantu įodinio mėginio.

Tačiau MANTU tyrimo rezultatus iškreipia BCG (tuberkuliozės) vakcina, kuria nuo 1990 m. skiepijami visi Lietuvos naujagimiai.

MANTU tyrimo rezultatai dažniausiai būna klaidingai teigiami, – tyrimas klaidingai rodo, jog vaikas serga tuberkulioze. Gavus neteisingą tyrimo atsakymą, vaikui gali būti be reikalo skiriama plaučių rentgenograma ar kiti tolimesni tuberkuliozės tyrimai. Klaidingai teigiamas tyrimo atsakymas sukelia didžiulį psichologinį diskomfortą ir baimę tiek vaikui, tiek jo tėvams.

Specialistai rekomenduoja vietoje MANTU vaikų tuberkuliozės diagnostikai atlikti IGRA testą QuantiFERON–TB Gold Plus.

Vaikui susipažinti su tuberkulioze ir išmokti jos saugotis padės draugai Kvantis ir Auksė.

Spalvinimo knygelę apie tuberkuliozę galite atsisiųsti čia.

Kam dar medikai rekomenduoja atlikti QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimą?

 • Vaikams (kūdikiams, darželinio ir mokyklinio amžiaus vaikams).
 • Bet kokio amžiaus žmonėms, praleidusiems daug laiko su asmenimi, kuris, kaip žinoma ar įtariama, serga tuberkulioze.
 • Visiems, kuriems yra pasireiškę tuberkuliozės simptomai.
 • Dirbantiems vietose, kur tuberkuliozei plisti yra lengva: švietimo įstaigose, aptarnavimo sektoriuje, karinėse struktūrose ir pan.
 • Gyvenantiems ar dirbantiems vietose, kur tuberkuliozei plisti yra lengva: laikinuose nakvynės namuose, slaugos namuose, senelių namuose, migrantų stovykloje, pataisos namuose, kalėjimuose ir pan.
 • Turintiems kitų sveikatos sutrikimų, silpninančių imuninę sistemą ar užsikrėtusiems žmogaus imunodeficito virusu.
 • Daug ir seniai rūkantiems, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir besisvaiginantiems narkotikais žmonėms.
 • Daug keliaujantiems žmonėms, ypač besilankiusiems didelio sergamumo tuberkulioze šalyse (Rytų Europos šalys, Rusija, Lotynų Amerikos ir Karibų jūros baseino, Afrikos, Azijos).

Kur galima atlikti tyrimą?

QuantiFERON–TB Gold Plus tyrimą iš kraujo mėginio galima atlikti įvairiose šalies klinikose, kurių sąrašą rasite čia.

Daugiau informacijos apie tyrimą rasite čia.

 

Informacija parengta pagal www.tbdiagnoze.lt

 

 

 

PARTNERIAI
 • European Respiratory Society
   
RĖMĖJAI
 • MSD
 • BerlinChemie
 • Roche
 • AstraZeneca
   

Visos teisės saugomos © 2018

Sprendimas: